Állatokról

Vizes élőhelyek

A vizes élőhelyeken általában nagyobb a fajgazdagság, mint a szárazabb területeken. A patakok, kisebb tavak környezetét mind a növényi, mind az állati táplálék bősége jellemzi. Sok itt a rovar, ezért az ezekre vadászó fecskéket, denevéreket is láthatjuk. A vizes élőhelyekhez kötődik az összes hazai kétéltű, és néhány hüllő, például a vízisikló. Az erdőben lévő legkisebb tavak is fontosak, hiszen ezek a kétéltűek szaporodóhelyei. Ezért is tartjuk fenn a pilisi erdei kistavakat rendszeres kotrással, melyet a szaporodási időszakot elkerülve végzünk. Magyarországon minden kétéltű és hüllő védett.

Fotó: Vígh Andrea

A sok faj közül csak néhányat emelünk ki, főként azokat, amik Fekete István műveinek gyakori szereplői. Nem mindegyikük kötődik kizárólagosan a vízhez. Az uhu jellemzően erdőlakó, a szajkó erdőben és lakott területen egyaránt előfordul. A zöld gyík is sokfelé előfordul.

1.Zöld gyík (Lacerta viridis)

Fotó: Szentpéteri Sándor

Csusznak nevezi Fekete István a gyíkot általában.

A zöld gyík az egyik leglátványosabb hüllőnk. Hímje sárgás-világoszöld, világoskék nyakkal és fejjel, a nőstény zöldesbarna. Mint minden gyíkfaj, szeret napozni, így napos réteken, tisztásokon könnyen megfigyelhető.

Hazánk legnagyobb testű gyíkfaja. Ragadozó, elsősorban ízeltlábúakkal táplálkozik, de adott esetben kisebb madárfiókákat és kisebb rágcsálókat is elejt. Ügyes famászó, bár ideje nagy részét a talajszinten tölti, ahol könnyen elrejtőzhet az esetleges fenyegetés elől. Vadászatkor előfordul, hogy rovaráldozatát egy ugrással kapja el a lágyszárú növények virágjáról, de megfigyelték már a fákon, bokrokon az ágról-ágra történő ugrását is menekülésekor. Védett.

2.Vizisikló (Natrix natrix)

Fotó: Gabriela Fink, Pixabay

A kígyókat Szi-nek hívja Fekete István.

Legjellegzetesebb ismertetője a feltűnő nyakszirtfolt, amely a piszkosfehértől a citromsárgán át a narancsvörösig változhat. A nyakszirtfolt jellegzetesen hátrafelé domború, félhold alakú, amelyet hátrafelé egy hasonló formájú fekete folt határol.

Hüllő lévén elsősorban nappal aktív, ilyenkor vadászik. Táplálékát kisebb termetű gerincesek képezik, elsősorban különféle halak és kétéltűek, kiváltképpen békák. Mérget nem termel, bár ha megriasztják, kobraállást vehet fel, és fenyegetően sziszeghet. Ilyenkor bűzös váladékkal spricceli le a támadót, amelyet a kloákájába ürülő mirigy termel. Védett.

„- Juj! – ugrott Tutajos, mint egy szöcske. – Matula bácsi, egy nagy kígyó!
– Ne fogja meg a fene kígyóját, büdös lesz a keze.
– Én?… – és Gyula nem akarta mondani, hogy nincs az a pénz, hogy a hideg bújkál a gerincén, még hacsak ránéz is.
– A gunyhóban is mindig van egy-kettő, ne fogja meg.” (Fekete István: Tüskevár)

3. Füsti fecske (Hirundo rustica)

Fotó: Pixabay

Csí népe gyakran szerepel Fekete István írásaiban.

Tollazata felül fémesen csillogó kékesfekete, alul fehér. Mélyen villás farka, hosszú, hegyes szárnya van. Fészke nyitott sárcsésze növényi szálakkal megerősítve, melyeket ereszek alá, épületekre vagy istállókba épít. Védett.

2015-re a magyarországi füsti- és molnárfecske-állomány a felére, a tiszai partifecskéké pedig alig 10%-ára csökkent. Az okok sokrétűek: az állattartás visszaesése miatt kiüresedett istállókba már nem raknak fészket, a túlzott vegyszerezés és szúnyogirtás miatt pedig táplálékforrásaik is erősen megcsappantak.

4.Szajkó (Garrulus glandarius)

Fotó: Lampert Zsolt

Szürkésbarna alapszínű, galamb nagyságú madár, feje csíkozott, szárnyhajlatában világoskék tollak vannak, erről repülés közben felismerhető.

Erdőkben gyakori fészkelő, de városban is előfordul. Kedveli a tölgymakkot, amit el is rejt, ezt gyakorta elfelejti, ezért is nevezik szárnyas erdőművelőnek. Hangutánzó képessége közismert, legtöbbször az ölyv vijjogását hallatja. Riasztóhangjára (Máátyáás) az erdő legtöbb állata felfigyel, ezért a vadászok nem szeretik, mert leleplezi őket. Hazánkban nem védett, vadászható faj. Mindenevő, tojásokat és fiókákat is eszik.

5.Uhu (Bubo bubo)

Fotó: Pixabay

Az uhu fokozottan védett faj. Dolmányos varjú és más ragadozó madarak gyakran támadják, mert kifosztja fészküket. Régen a ragadozó madarak vadászata céljából a befogott uhut egy „T” fára ültették, majd lesből lőtték a rá támadó madarakat. Erről olvashatunk Fekete István című regényében. A dolmányos varjú fészekrabló szokása miatt dúvadnak, egész évben vadászhatónak számít, de ezt a vadászati módszert ma már nem használják.

  1. Fehér gólya (Ciconia ciconia)
Fotó: Pixabay

Összetéveszthetetlen más madárral. Nyújtott nyakkal repül a gémfélékkel ellentétben. Településeken fészkel, fészkére vissza is jár. Innét a nedves területekre jár vadászni. Afrikába nem a nyílt tengeren át, hanem a partok mentén vonul, a felemelkedéshez a felszálló légáramlatokat használja. Fokozottan védett.

  1. Kecskebéka (Pelophylax kl. Esculentus)
Pixabay

A leggyakrabban látható béka. Valójában nem önálló faj, hanem a tavi béka (Pelophylax ridibundus) és a kis tavibéka (Pelophylax lessonae) természetes hibridje. Ritkán merészkedik távol a víztől, és veszély esetén is azonnal ott keres menedéket. A szárazföldön akár 1 méteres ugrásokkal közlekedik. Védett.

8.Európai vidra (Lutra lutra)

Magányosan él a párzási időszak és a kölykeit vezető nőstény kivételével. Nem alszik téli álmot. Vackát víz fölé hajló fák tövében, maga ásta kotorékban készíti, de olykor megtelepszik vízparthoz közeli borzvárban, nádasban is. Üregének bejárata a víz alatt szokott lenni. 6-8 percig is úszik egy levegővétellel.

Tápláléka változatos lehet, de döntően halakból, emellett kétéltűekből, rákokból, esetleg pézsmapocokból, újszülött mezei nyulakból és egyéb rágcsálókból, gerinctelen állatokból – kagyló, nagyobb, vízben élő rovarok, rovarlárvák – áll. Természetes ellenségei – róka, nagyobb ragadozó madarak – inkább csak a kölyköket veszélyeztethetik. Többször megfigyeltek télen egész vidracsaládokat, amint a vízparton “szánkóztak”. Jó magasra felmásztak a parton, aztán a hasukon csúsztak le a lejtőn.

Magyarországon kiemelkedően sok vidra él Európa más országaihoz viszonyítva, elsősorban a Dél-Dunántúl halastavainál. Fokozottan védett faj.

Fiam, pattanj fel a hintóra, s ha meglátsz egy madarat, és megismered, az majdnem olyan, mintha a tiéd lenne.”- mondta neki édesapja, aki maga is természetszerető ember volt.

Fekete István és kutyája, Bogáncs, 1968

Maga a történet mindig igaz volt” – akár emberekről, akár állatokról ír Fekete István, mindig saját életéből, tapasztalataiból merített. Vastag füzeteibe írta történeteit. Fia, ifj. Fekete István erre így emlékezik vissza: „- Egy időben én gépeltem be az írásait. Az apám gyönyörűen, tisztán írt. Mindenki elcsodálkozik, aki látja a kéziratait. Puha ceruzával írt, és két-három oldalon épp csak egy ést javított ki. Sokszor meglestem az ajtó mögül, ahogy pörgette a kezében a ceruzát, egy-két percig maga elé nézett, és utána olyan gyorsan leírt egy oldalt, hogy én másolni sem tudnék olyan sebességgel.

Kele

Azt hittük, mi vagyunk az elsők… de te már itt vagy. A vándorok tanácstalanul néztek a patakra. Megszegted a Törvényt és nem pusztultál el? Nem. Az ember adott meleget, az ember adott enni, az ember adott Törvényt. Beteg volt a szárnyam és meggyógyította. Csodálatos! Az. De most megérkezett az én népem, vele minden, amit elvesztettem. Az ember látott és tudja, hogy az ő törvényéből már kirepültem.” (Kele, 1955)

Lutra

Lutra tulajdonképpen soha nem aludt. S ha aludt is, ez az álom éberebb volt, mint a rókáé, a nyesté vagy a hiúzé, akik pedig híresek szemükről, fülükről, orrukról, de együtt a három: a látás, hallás és szaglás egyiknél se volt olyan tökéletes, mint a vidránál.

És Lutra vidra volt, a legnagyobb és legpompásabb vidrahím, amely valaha úszólábas nyomait a parti iszapban hagyta. Lutra nem volt víziállat, de jobban úszott, mint a leggyorsabb hal, jobban látott a vízben, mint a búvármadarak, és jobban hallott minden vízben élő állatnál, amelyeknek nincs is fülük, s a hangokat egész testükkel érzik a víz láthatatlan rezdülésein keresztül.” (Lutra, 1955)

Fotó: Borbély Tamás

Az író gyermekkorában valóban megtörtént a „Hú”-ban (Hú, 1966) felidézett bagolylopás, de a valóságban máshogy fejeződik be a történet, mint a regényben, ahol a bagoly az emberek között nőtt fel. A kisbagoly elengedéséért Fekete Istvánt apja megjutalmazta egy ötkoronással. „- Ezt a jelenetet sokáig őrizgettem a gondolataim között” – írja.

„… mintha gyereksírásra ébredtem volna fel [] a kisbagoly sírt, hívogató, segélykérő, halk nyöszörgéssel a nyitott ablakban abban a rozsdás kalickában [] Nem! A kisbagolynak nem szabad meghalni! [] az erdő alá értem [] itt már lassítottam eszeveszett rohanásomat [] a csonka, öreg fától tíz-tizenöt lépésre kieresztettem a kisbaglyot. [] egy nagy fa tövének vetette a hátát, fújt és nagyon ellenségesen nézett rám. [] a kisbaglyot elhagyva majdnem szaladtam tíz lépést, ahol már sűrű bokrok voltak, ahonnét elbújva talán látom az eseményeket. Az eső hála isten! sóhajtottam elállt, de jött az erdőőr, mégpedig kutyával.

Most aztán már nem is tudtam, melyik szenthez folyamodjak védelemért, részint magam, részint pedig a kisbaglyom számára.[] S ekkor újra az a furcsa hang, s ekkor megláttam a kisbaglyot, amint a vastag avarban totyogott pár lépést a csonka, vastag fa felé, de aztán megállt és megint megszólalt azon a különös sziszegő hangon, amivel a ragadozó madarak kisfiai majdnem egyformán enni kérnek. [] a nagy fa odvának szélére néztem, ahol… igen… ott ült az öreg bagoly és totyogó kisfiát szólongatta; az visszasiránkozott, s ekkor világosodott meg, hogy az az öreg bagoly jól lát engem, csak azt várja, hogy menjek a fenébe, és a többi már az ő dolga. És tele lett fénnyel és ragyogással és valami puha jóval a szívem, de nem csordult ki, mert vittem magammal hazafelé.” (Ballagó idő, 1968)

Csí

A felmelegedett levegőben elkezdett táncolni Zu népe, és erre megjelentek a fecskék is, akik a zümmögő legyekből reggeliztek. Az egyik fecske ijedten elkiáltotta magát, mert alacsonyan repült, és észrevette az alvó rókákat. Itt vannak, itt vannak! sikoltozott a fecske, és mire a rókák felébredtek, már egész csomó fecske csapkodott felettük, egymást rémítgetve hangos vészkiáltásokkal. [] A csete alá! súgta Karak, és villámgyorsan kúsztak a földibodza takarója alá.   Ezért utálom Csít mondta Karak. A fene se bántja és mégis árulkodik.

  Káár Káár! Mi az mi az mit láttok? Sicsii Sicsii kiabálták a fecskék , itt voltak! 

[] A szél zörgesse csontjait Csínek és egész bandájának [] és a tetűk egyék meg Rát, azt a piszkos körmű tolvajt. Most aztán nyakunkon van a Simabőrű.” (Vuk, 1940)

Fotó: Lampert Zsolt

Az öregasszony tanácstalanul állt az ajtóban. Meg mert volna rá esküdni, hogy nyikorgott a kútgém. [] Újra dúdolni kezdett, de alighogy elkezdte, megint nyikorgott a kútgém. Tisztán, élesen. Ki az, aki a bolondját járatja vele? [] Uram Isten… és keresztet vetett.

(teltek a napok, hetek) [] Péter felállt egy székre, és bosszantotta (a madarat). Mátyás… Mátyás… utánozta, mire a kis Mátyás nyikorogni kezdett, mint a kútgém, és Péter ijedtében majdnem leesett a székről. Öreganyám! Öreganyám, a Mátyás a szellem… az az izé, a kísértet. Hallja?” (Emberek között, 1944)

Fajok védelme

Hazánkban mára az összes ragadozó madár, valamint az összes hüllő és kétéltű védett! Fekete István műveiben még meglőtték a csibéket pusztító karvalyt, ez azonban ma már tilos. A ragadozó madaraknak fontos szerepük van például a mezei pocok állományának szabályozásában. A pocok, mint sok más rágcsáló, tömeges szaporodásra képes, és nagy károkat tud okozni, hiszen elrágja a növények gyökerét. A ragadozó madarak élettere mára jelentősen beszűkült, és számuk nagyban függ a préda számától. Megóvásuk élőhelyvédelmi programokkal lehetséges.

A hüllők és kétéltűek kötődnek a vizes élőhelyekhez, így ezek rendszeres karbantartásával, fenntartásával (pl. erdei kis tavak kotrása) őrizhető meg életterük. A békák a tápláléklánc fontos elemei. A gőték és a szalamandrák pedig szép állatok, megfigyelésük könnyű és különleges élmény az erdőjáróknak.

Budakeszi Vadaspark Erdő pár lépésre

A Budakeszi Vadaspark 1979 óta várja a látogatókat, ahol a természetes élőhelyükön mutatják be az Európában őshonos, illetve a Kárpát-medencébe betelepült állatvilágot.  Közel 60 faj 200 egyedét láthatják az odalátogatók.  A Vadasparkban a természeteshez hasonló, erdei környezetben figyelhetjük meg az összes hazai nagyvadfajt, medvét, farkast is, és sok kisragadozót, madarat. A családosok részére kiváló kikapcsolódási lehetőségeket nyújt, hiszen két nagyobb tematikus játszótér is található a Vadasparkban, ahol játszva tanulhatnak kicsik és nagyok az erdőről, lakóiról, valamint az erdészek munkájáról.

Megközelíthetőség:

  • A Szépjuhászné megállótól a piros kereszt, majd sárga kereszt jelzéseket követve érhető el a Vadaspark bejárata (3-4 km gyaloglás)
  • A Széll Kálmán térről buszokkal: a Szanatórium utcánál leszállva 20 perc gyaloglás erdei úton
  • Autóval: GPS: 47.521923 / 18.935854
Fotó: Lampert Zsolt

Megismered az állatokat? 

Hallgasd meg a hangjukat! Segítségként odaírtuk a neveket, amit Fekete István adott nekik! Vajon milyen életközösséghez tartoznak? 

Megoldások

  1. Csusz

2. Szi

3. Csí

4. Mátyás

5. Hú

6. Kele

7. Unka népe

8. Lutra

AJÁNLJUK

LEGNÉPSZERŰBB BEJEGYZÉSEK

A weboldal sütiket használ, hogy még jobb felhasználói élményt kínálhassunk. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás