Ökológiai és klímavédelmi értéknövelő beavatkozás kezdődik a fővároshoz tartozó Budakeszierdőben

1075

A Pilisi Parkerdő Zrt. a környezetvédelem iránt elkötelezett vállalati partnereinek támogatásával az általa kezelt, XII. kerületben található Budakeszierdőben 2020. októbere és 2021. áprilisa között természeti, klímavédelmi és ökológiai értékeket növelő beavatkozást tervez.

Ebben a térségben Budapest különösen értékes erdőterületei találhatóak. A folyamatos erdőborításnak és az évszázados múltra visszatekintő felelős erdőkezelésnek köszönhetően ezek a területek jelenleg is rendkívül fajgazdagok, 100-200 évnél idősebb famatuzsálemekkel tarkítottak, álló- és holtfában bővelkednek. Tiszta levegőjük, a város fölé emelkedő elhelyezkedésük, megnyugtató atmoszférájuk miatt rekreációs jelentőségük kiemelkedő, az ember és a természet kapcsolódásának helyi szimbólumai.

Az erdőborítottság fenntartásához azonban ezen terület bizonyos részein is fontos az erdő folyamatos megfiatalítása és az idegenhonos fafajok lecserélése. Ennek eredményeként a jövőben elegyes, vegyeskorú és változó magasságú fákból álló változatos erdő alakul ki, amely jobban ellenáll a klímaváltozás hatásainak és segít az erdei életközösség egyensúlyának fenntartásában.

A tervezett beavatkozás magában foglalja a területen elszórtan, kisebb foltokban előforduló, nem őshonos feketefenyők kíméletes visszaszorítását és a teljes egészében őshonos faállomány kialakítását. Ez egyrészt a természetes úton megjelenő facsemeték felnevelésével, szükség szerint pedig az őshonos fák elültetésével valósul meg. Ennek köszönhetően növekszik az erdő esztétikai értéke, lehetőség nyílik a rovar- és madárvilág számára fontos élőhelyek megőrzésére vagy akár a méhlegelők bővítésére. A beavatkozások alatt gondot fordítanak a kirándulók kikapcsolódását szolgáló ökoturisztikai szolgáltatások fenntartására, fejlesztésére is. Ennek keretein belül megújítják a kijelölt területen lévő összes parkerdei padot és asztalt, elvégzik a sétaút karbantartását, táblát helyeznek ki, ami az erdő természeti értékeit és a jelen beavatkozás részleteit mutatja be a természetjáróknak. A munkálatok során a szakemberek továbbá egyenként felmérik és adattárban rögzítik a különleges természeti értéket képviselő famatuzsálemek adatait. A beavatkozást követő első öt évben az erdészek kiemelt figyelmet fordítanak a fejlődés nyomon követésére és az új csemeték gondozására.

Az így kialakult területen nő a biodiverzitás, az erdő természetessége és ökológiai stabilitása. Mivel a biológiai sokféleség pozitív hatással van azokra a hasznokra, amit az emberek az élővilágtól kapnak – szakkifejezéssel az ökoszisztéma szolgáltatásokra –, ezért az erdők szerkezetének ilyen módon történő átalakítása hosszú távon javítja a helyi lakosság életkörülményeit. Az örökerdő erdőművelési rendszerének e speciális változatát a Pilisi Parkerdő Zrt. Budapesti Erdészete a városi erdőgazdálkodás keretében a partnerek támogatásának köszönhetően e célok érdekében használja fel.