Home Ökoturisztikai fejlesztések a Parkerdő területén – VEKOP-GINOP

Ökoturisztikai fejlesztések a Parkerdő területén – VEKOP-GINOP

GINOP

  • Projektgazda: Magyar Természetjáró Szövetség
  • Konzorciumi tagok: Pilisi Parkerdő Zrt., VASAS Horgász Egyesület, Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt.
  • Kedvezményezett neve:    Pilisi Parkerdő Zrt.
  • Pályázati felhívás neve: Lépésekre a Dunakanyartól
  • Pályázati felhívás kódszáma: GINOP-7.1.2-15-2017-00019
  • Szerződött támogatás összege: 419 587 928 Ft, ebből a Pilisi Parkerdő Zrt. fejlesztéseire 166 541 403 Ft jutott.
  • Támogatás mértéke: 100%
  • Projekt tartalmának rövid bemutatása: (alábbiakban)
  • Projekt befejezésének dátuma: 2022.11.01.

Projekt tartalma

Ökoturisztikai fejlesztések a Pilisi Parkerdő területén

A Keleti-Gerecse kapuja, Pusztamarót régóta fontos turisztikai központ és a gerecsei gyalogtúrák egyik kiindulópontja. A Nagy-Gerecse, a Pisznice, a Serédy-kastély, a közeli sziklamászó-iskola mind-mind könnyen elérhető innen. Az ide vezető út egyik kanyarulatának közvetlen közelében, a Pilisi Parkerdő Bajnai Erdészetének területén áll az egykori erdészház, a jövőben négyévszakos pihenőhelyként szolgáló vadregényes épület, a Jung-ház.

A fejlesztési program legfontosabb eleme volt a térséget átszelő mintegy 1000 kilométernyi turistaút-hálózathoz kapcsolódó pihenőhelyek és információs rendszer felújítása. A program részeként nemcsak a már ismert, fél rönkökből álló eszközöket, hanem új arculatú, modern vonalvezetésű és könnyen fenntartható berendezéseket is kihelyeznek az erdészek. Összesen 130 pad és asztal garnitúra, 2 esőbeálló, 22 tűzrakó és pihenőhely újul meg, továbbá 30 db információs és szemléletformáló tábla is kihelyezésre kerül. A Parkerdő területén található források közül 8 forrásfoglalás kerül felújításra.

A Rám-szakadék a Visegrádi-hegység és a Dunakanyar egyik leghíresebb természeti látványossága, amelyet évente több százezer látogató keres fel. Nem messze tőle magasodik a Prédikálószék, amelynek kilátójából az ország egyik leglátványosabb panorámája tárul elénk. Túlzás nélkül állítható, hogy az e két látványossághoz vezető út Dömös fölött a hegység kapuja. Éppen ezért nagy jelentőségű a közeli Szentfa-kápolna tisztása mellé, a Pilisi Parkerdő Visegrádi Erdészete területén épített új ökoturisztikai fogadóépület, ahonnan könnyűszerrel elérhető minkét helyszín, és amely elsősegélynyújtó-pontként, pihenőként és erdei bemutató épületként is működik. A fejlesztés források felújításával, erdei pihenő- és tűzrakóhelyekkel egészült ki.

VEKOP

  • Projektgazda: Magyar Természetjáró Szövetség
  • Konzorciumi tagok: Pilisi Parkerdő Zrt., Mogyoród Nagyközség Önkormányzata, Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt.
  • Kedvezményezett neve: Pilisi Parkerdő Zrt.
  • Pályázati felhívás neve: Gyalogszerrel felfedezni a Budapest környéki hegységek és a Gödöllői-dombság turisztikai termékkínálatát
  • Pályázati felhívás kódszáma: VEKOP-4.1.1-15-2017-00007
  • Szerződött támogatás összege: 1 078 970 645 Ft, ebből a Pilisi Parkerdő fejlesztései 827 231 378 Ft-tal részesültek.
  • Támogatás mértéke: 100%
  • Projekt tartalmának rövid bemutatása: (alábbiakban)
  • Projekt befejezésének dátuma: 2022.11.30.

Projekt tartalma

Ökoturisztikai fejlesztések a Pilisi Parkerdő területén

A Pilisi Parkerdő területének egyik leginkább látogatott része a Visegrádról dél felé kivezető Apátkúti-völgy. A könnyen megközelíthető, vadregényes vízesésekkel, tiszta vizű forrásokkal, lenyűgöző kilátással kecsegtető kirándulási lehetőségekkel (Spartacus-ösvény) gazdagon ellátott völgyben komplex, átgondolt, sok elemből álló fejlesztésre került sor. A társaság Visegrádi Erdészetének területén összetett ökoturisztikai fejlesztés valósult meg “Fellegpark” néven, mely magában foglalta a Pilisi Parkerdő híres erdei arborétuma, a Bertényi Miklós Füvészkert megújítását, tájékoztató rendszerének, kerítésének kicserélését, illetve az erdei tó kitisztítását.

A fejlesztések látványos eleme a turisták által jól ismert és kedvelt Jenő-kunyhó teljes körű felújítása és átalakítása négyévszakos pihenőhellyé. Ezen kívül új hidak épültek az Apátkúti-patakon, valamint tűzrakóhelyek, esőbeállók, forrásfelújítások, kerékpáros infrastruktúra és új erdei bútorok teszik kényelmesebbé a rendkívül látogatott helyszínt.

A fejlesztési program legfontosabb eleme volt a térséget átszelő mintegy 1000 kilométernyi turistaút-hálózathoz kapcsolódó pihenőhelyek és információs rendszer felújítása. A program részeként nemcsak a már ismert, fél rönkökből álló eszközöket, hanem új arculatú, modern vonalvezetésű és könnyen fenntartható berendezéseket is kihelyeznek az erdészek. Összesen 845 pad és asztal garnitúra, 30 esőbeálló, 63 tűzrakó és pihenőhely újul meg, továbbá a kerékpáros és gyalogos utak találkozási pontjaira 32 helyszínen kerékpárosokat kiszolgáló infrastruktúra is kerül, valamint 138 db információs és szemléletformáló tábla.

Az egész ökoturisztikai projekt leglátványosabb beruházásaként teljesen új kilátóval gazdagodott a Visegrádi-hegység. A Lajos-forrás feletti Bölcső-hegyen Koller József Ybl-díjas építész tervei alapján épült a jellegzetes, fagerendás szerkezetű torony, amelynek tetejéről egészen új, eddig szinte ismeretlen szemszögből csodálkozhatunk rá a hegység déli vonulataira, a Csikóvárakra, a szomszédos Lom-hegyre vagy a Dömörkapu mélyben leszakadó egykori bányafalaira. A kilátót látogatószámlálóval is elláttuk, pontosabb képet kapva a turisztikai szokásokról.

A Pilisi Parkerdő Szentendrei Erdészetének területén további látványosságok újultak meg. Így régi adósságot törlesztve teljesen új létrákat kapott a vadregényes Holdvilág-árok, a közeli pihenő- és tűzrakóhelyek, források teljes felújításon estek át.

A Parkerdő Pilisszentkereszti Erdészetének területén is sokat látogatott, páratlan természeti értékek találhatók. A közeli Som-hegyi kulcsosház korábbi felújítása után régóta érett már a Pilisszentkereszt alatt kanyargó, romantikus patakvölgy, a Dera-szurdok turistaútjának felújítása. Új hidak, hordalékgátak épültek ebben a csodálatos völgyben, lényegesen megkönnyítve az átkelést. Ezzel párhuzamosan lezajlott a fokozottan védett természeti területen lévő Pilis-tető tereprendezése, így a Boldog Özséb-kilátó végre méltó környezetben fogadja az erre kirándulókat.

Megvalósult a Piliscsaba fölött elnyúló különleges dolomit-területen kanyargó Kopár tanösvény tereprendezése, ezzel párhuzamosan számos erdei kondiparkot, tűzrakó- és pihenőhelyet újított fel és létesített a társaság.

A legösszetettebb feladatkört talán a Budapesti Erdészet látja el – a főváros közvetlen közelségében és Budapesten lévő erdőket évente sok millióan látogatják, nemcsak túrázva, hanem futva, kerékpárral, gyerekkel, kutyával, de akár siklóernyővel is. Talán az egész hegység legismertebb része a hűvösvölgyi Nagyrét, amelynek teljesen megújult a játszótere, új kondipark, futópálya jött létre. A Budai-hegységre jellemző omladékos, könnyen erodálódó, veszélyeztetett dolomitsziklák, az Apáthy-szikla, az Ördög-orom, a Kis-Sváb-hegy alakzatai új védelmi berendezéseket, támfalat, korlátot, rönklépcsőket, sorompókat kaptak és lezajlott a Róka-hegyi kőfejtő tereprendezése is.

A nagyváros közelségére jellemző a gyermek látogatók nagy száma. Részükre létrejött a Hármashatár-hegyi tematikus játszótér, illetve a látványos mászóvár a Budakeszi Vadaspark melletti Szilfa-tisztáson.

A Pilisi Parkerdő Budakeszi Erdészetének területén a legnagyobb szabású beruházás a Telkibe vezető út mellett a Hideg-völgyi négyévszakos pihenőhely megvalósítása. Hiánypótló turisztikai infrastrukturális elem született meg a Hideg-völgyi komplexum létrejöttével, mert a Parkerdőnek ezen a részén igen kevés hasonló kiszolgáló létesítmény volt. Így most már a Téry Ödön Program keretében megújult Anna-lak mellett újabb ökoturisztikai szolgáltatás várja a Nagy-Kopasz tömbjében kirándulókat. Az épület kialakítását közjóléti berendezések, erdei pihenők, esőházak, tűzrakóhelyek, forrásfoglalások és kerékpáros infrastruktúra felújítása tette teljessé.

A Pilisi Parkerdő leglátogatottabb látványosságai a Dunakanyar környékén vannak. A társaság számára azonban nagyon fontos, hogy alternatív ökoturisztikai lehetőségekkel “széthúzza” az erdők turisztikai terhelését, és a kevésbé látogatott területeket is vonzóvá tegye. Éppen ezért a Gödöllői-dombság keleti részén elhelyezkedő Valkói Erdészet kezelésében lévő erdőkben is komoly beruházások zajlottak. A valkói Szabadidőpark új illemhelyet és parkolót kapott, megújult az Erzsébet pihenő, számos foglalt forrás újult meg, új tűzrakóhelyek, erdei pihenők épültek, bútorgarnitúrákat és padokat helyeztek ki.

A Pilisi Parkerdő egyik legértékesebb turisztikai (és tudományos) központja a Gödöllői Erdészeti Arborétum, azaz az Arbo Park. Az idén 120 éves erdészeti-tudományos célú növénygyűjtemény különlegessége, hogy a fajokat nem izoláltan találjuk meg – mint más arborétumokban -, hanem a velük kialakult társulásokban, természetes környezetükben. Az Arbo Park ökoturisztikai szolgáltatásai teljesen megújultak: látványos ismeretterjesztő játszótér épült, új információs táblák kerültek ki, interaktív tájékoztató rendszer épült, mindezt több fitneszpark, új bútorgarnitúrák, pihenőhelyek, illemhely és mobil színpad egészítik ki.

A Pilisi Parkerdő – egyben az egész ország – egyik leglátogatottabb természeti bemutatóhelye a különösen a családok körében népszerű Budakeszi Vadaspark. A projekt során elsősorban a nagyközönség számára érdekes turisztikai és ismeretterjesztő bemutatóhelyekre összpontosítottunk. Így létrejött a korábban már említett mászóvár a Szilfa-tisztáson, emellett öt kis- és három közepes méretű új madárröpde épült, valamint létrejött egy fedett fogadó- és foglalkoztató tér. Az alapvető infrastruktúra is megújult, például a madaras kifutó teljesen új villamosenergia-ellátást kapott. Így a Budakeszi Vadaspark jobb szolgáltatásokkal, kényelmesebben fogadhatja az évente ide érkező százezernyi látogatót.

AJÁNLJUK

LEGNÉPSZERŰBB BEJEGYZÉSEK

A weboldal sütiket használ, hogy még jobb felhasználói élményt kínálhassunk. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás