Közösségi összefogás egy leégett erdőért

617

2019. márciusában ismét faültetésre került sor a Pilisi Parkerdő Zrt. és az Alfatours jóvoltából. Még 2017-ben, tűz következtében pusztult el egy feketefenyves erdő 8.000 m2-es része Budakeszi és Budaörs között, a Sorrento sziklák közelében. A szomorú esemény még műholdképen is megtekinthető, de jó hír, hogy a barna folttal jelölt kiégett folt hamarosan újra zöldellni fog.

Ezt a tűz martalékává vált erdőterületet ültették be ugyanis a Pilisi Parkerdő munkatársai az Alfatours által támogatott pénzösszegből. Az ültetés során az erdészek olyan őshonos fafajokat alkalmaztak, mint a mezei juhar, a virágos kőris, a szárazságtűrő molyhos tölgy és a vadkörte.

A korábban itt található feketefenyőről érdemes tudnunk, hogy ez a fafaj egy idegenhonos, mediterrán és balkáni eredetű örökzöld, melyet monokultúraként telepítettek Magyarországon, főleg a talaj- és a homokmegkötő tulajdonsága miatt. A Budakeszi Nagyszénászug közelében található kopárokon közel egy évszázada pedig azért alkalmazták, hogy termőréteg alakulhasson ki az élettelen sziklákon.

Napjainkban az idegenhonos monokultúrák telepítése már nem jellemzi az erdészeti munkát a domb- és hegyvidékeken. A feketefenyő erdők a korábbi funkciójuknak eleget tettek, így átalakításra kerülnek. A művelet során a helyükre kerülő őshonos fafajokat keverve ültetik el, így adva meg a természetes erdőkre is jellemző sokszínűséget.

Ültetést követően a facsemetéket tőre vágják, ami kettős célt szolgál: egyrészt így a facsemeték a gyökérzet megerősítésére koncentrálhatnak; másrészt a nagyobb gyökér – kisebb szár arány segít a szárazság elleni küzdelemben. A termőhelyi és klimatikus viszonyok ugyanakkor mostohák. A kb. 3 – 4000 facsemetéből, ha 20% megmarad, az nagyon szép eredménynek számít az erdőtelepítés szempontjából. A facsemetéket sokként éri az újraültetés, valamint számolni kell a vaddisznók, szarvasok és egyéb vadak által okozott kárral is. A megmaradt facsemeték között pedig versenyhelyzet alakul ki a tápanyagért és az élettérért, ami azonban jó célt szolgál: csak a legerősebb fák maradnak meg, így biztosítható, hogy ismét egy bő évszázadig zöldelljen az erdő Budakeszi határában.

Forrás: http://www.alfatours.hu