Tündérkertekkel az őshonos gyümölcsfák megőrzéséért

1245

Idén a Pilisi Parkerdő Zrt. Budakeszi Erdészetének területén található Budakeszi Tündérkert adott otthont a Tündérkertek V. Találkozójának. A mára már hagyománnyá vált rendezvény szakmai előadásokkal és bemutatókkal a hazai őshonos gyümölcsfák megőrzésének fontosságára, egyben a biológiai sokféleségre és az agrobiodiverzitásra hívja fel a figyelmet.

Az idő kegyes volt szeptember 24-én, szombaton, a Tündérkertek V. Találkozója így gyönyörű napsütésben vehette kezdetét. Szakemberek és a sajtó képviselőinek jelenlétében Gősi István, a Pilisi Parkerdő Zrt. vezérigazgató-helyettese köszöntőbeszédében kiemelte az erdőgazdaság tevékeny részvételét az őshonos gyümölcsfajok megmentésében, mind a Kárpát-medencében, mind régiós szinten, például a Zsámbéki-medencében. Kovács Gyula, a tündérkert mozgalom alapítója a rendezvény megnyitásakor pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy sok helyütt a helyi termelők mellett oltóágak adományozásával az erdészek is hozzájárulnak a kárpát-medencei gyümölcsfajok megmentéséhez.

Nagy öröm, hogy Kovács Gyula adományaival tovább bővült a Budakeszi Tündérkert fáinak száma: a Tündérkert-mozgalom vezéregyénisége híres magyarokhoz köthető csemetéket adott át (pl. Petőfi körtefája és Benedek Elek „Kékalmája”), szoros összefüggésben azzal, hogy meggyőződése szerint a régi fajták megőrzésével magyarságunkat is ápoljuk.

Az esemény résztvevői ezt követően bejárták a Budakeszi Tündérkertet, hogy közelebbről is megismerkedjenek az ott „megőrzött” gyümölcsfákkal. Szakmai rendezvény lévén ezt követően előadásokat is meghallgathattak az érdeklődők: a szakértők egyöntetűen hangsúlyozták az őshonos fajok megőrzésének fontosságát, ugyanis például sok mai betegségnek ellenálló gyümölcsfaj és -fajta áll rendelkezésre, csak biztosítani kell a felkutatásukra és megőrzésükre fordítandó erőforrásokat. Az előadások során szó esett a berkenyékről is, amelyek természetes élőhelyükön való megmaradását a Pilisi Parkerdő Zrt. az örökerdő-gazdálkodással is elősegíti, amit immár közel két évtizede alkalmaz az általa kezelt erdőterületeken.A Tündérkertek V. Találkozója faültetéssel zárult (Komoróczi Lajos adománya a “Cserszegi mézes” nevű cseresznyefajta), majd a résztvevők között kötetlen beszélgetés zajlott a termesztési módszerekről és a gyümölcsök sokrétű felhasználási lehetőségeiről.

Jelenleg a Kárpát-medencében több mint száz Tündérkert található, miközben több száz közösség, önkormányzat, iskola és plébánia állt a mozgalom mellé az őshonos gyümölcsfák megőrzése érdekében. A Pilisi Parkerdő Zrt. 2011-ben csatlakozott a Kovács Gyula erdész-pomológus által életre hívott országos Tündérkert-mozgalomhoz, és kezdte meg a Budakeszi Erdészetnél található gyümölcsöskert, a Budakeszi Tündérkert létesítését, továbbá 2011-ben és 2016-ban is sikerrel pályázott az Európai Unió génmegőrzési célra nyújtott ötéves támogatására.

A Pilisi Parkerdő Zrt. ezen túl együttműködési megállapodást írt alá az ÖkoForrás Alapítvánnyal, és közös előadásokat, gyakorlati bemutatókat, valamint oktatásokat is szervez, melyek helyszínei a Budakeszi Vadaspark (Gyümölcsoltó Boldogasszony napján), és maga a Budakeszi Tündérkert, ahol rendszeres metszési bemutatókat is tartanak.