Home Fekete István Tanösvény Fekete István élete

Fekete István élete

ERDŐSZEGÉLY

Sok állatfaj számára fontos élőhelyet jelentenek a „mozaikos” élőhelyek. A mozaikos azt jelenti, hogy könnyen elérhető távolságban jelen van erdő, szegélyén cserjékkel; nyílt területek, természetes rétek vagy kultúrnövények, például búza vagy kukorica táblák; tavak és kisebb vízfelületek; illetve majorság háziállatokkal.

Fotó: Békefi Andrásné

Az erdőszegély (egy nagyobb erdőtömb határa), vagy a mezővédő erdősáv (egy keskeny erdőrész a mezőgazdasági kultúrák mellett) olyan tudatosan kialakított erdő, aminek célja lehet a szél és a hófúvás elleni védelem, vagy a mezőgazdasági földek talajának javítása. Már egy keskeny erdősávban is érezhetően hűvösebb van, és takarásával menedéket ad sok állatfajnak a nagy nyílt mezőgazdasági területeken.

A következő állatok a nyíltabb területeket kedvelik, de számukra is fontos a mozaikosság és a búvóhelyet jelentő erdős, bozótos területek közelsége.

1. Mezei nyúl (Lepus europaeus)

Fekete István Kalánnak nevezi.

Fotó: Lampert Zsolt

Hátsó, erős lábai segítségével képes nagy sebességet is elérni, támadóját hirtelen irányváltásokkal igyekszik lerázni. Jellegzetes menekülő állat, amit a hosszú fül, nagy szem, kifinomult szaglóérzék és hosszú lábak is jeleznek. Veszély közeledtekor meglapul egy gödörben, fülét hátraengedi. Alkonyatkor, miközben legel, feltűnően lassan mozog, és laposan a földhöz simul.

Minden ehető növényi részt elfogyaszt, legjobban a zsenge, nedves hajtásokat szereti. Tavasszal a fiatal vetésben tartózkodik és ezt eszi. Később lóherét és a lucernát keresi fel, aratás után a kukorica-, burgonya- és répaföldekre vonul, majd később a fiatal őszi vetéseket és káposztáskerteket látogatja. Télen, ha nagy a hó, behúzódik a kertek és a szérűk környékére és ilyenkor a gyümölcsösökben, faiskolákban, csemetekertekben rágásával hatalmas károkat tehet. Különösen a fehér akác fiatal csemetéit rágja előszeretettel. Vadászható faj.

2. Európai őz (Capreolus capreolus)

Fotó: Lampert Zsolt

Az őz az erdős sztyeppék és a kis erdőfoltokkal tarkított mezőgazdasági területek szarvasféléje. Kedveli azonban a nádasokat, magas füves bozótosokkal tűzdelt térségeket is. Az erdők közül a nyitott, táplálékban gazdag, felújuló jellegűeket kedveli. Nyáron jellemzően magányosan, vagy kis családi csoportokban él, például suta az őzgidáival; ősztől tavaszig azonban kisebb-nagyobb csapatokat (rudli) formálnak. A nagyobb csapatok összetétele folyamatosan változik. Erdei területeken 4-8 egyedből, nyílt mezőgazdasági területeken 40-90 tagból álló csoportok is kialakulhatnak. Legaktívabbak az esti és hajnali szürkület idején.

Az őz táplálkozására a nagyfokú válogatás a jellemző, a nagy energiatartalmú, magas víztartalmú és könnyen emészthető táplálékokat kedveli. Kis bendője és az emésztő csatornán való gyors áthaladás miatt gyakran, de kis mennyiségeket kell ennie. Főleg télen nagy kárt okozhatnak az őzállományban a kóbor kutyák. Ahol előfordul, a hiúz és a szürke farkas a legveszedelmesebb ragadozói. Vadászható faj.

3. Héja (Accipiter gentilis)

Forrás: Pixabay

Általánosságban hasonlít a karvalyra, csak kétszer akkora. Röpképe abban különbözik a karvalyétól, hogy szárnya jobban lekerekített. A hím madár sokkal kisebb a tojónál. A hím varjú méretű, a tojó – közel 110 cm szárny fesztávval – egerészölyvhöz hasonló méretű. Erdőben él és vadászik, főleg madarakat zsákmányol. Szárnycsúcsa lekerekített, hasa a fiatal madárnak lazábban csíkozott, az idősebb madárnak sűrűbben keresztsávozott.

Fekete István Kilinek nevezi:

…Kili nem megy magasra; Kili nem mutogatja magát; úgy suhan az árnyékban, mint a szürke végzet, s ha felrebben valami – de nem rebben semmi. Egy helyen Pi mozdul, az ürge, de Kili még a szárnyát sem mozdítja meg, Pi már fejest ugrott a lyukba… (Fekete István: Kele)

4. Egerészölyv (Buteo buteo)

Fotó: Lampert Zsolt

A leggyakoribb hazai ragadozó madár. Nyílt területek mellett lévő facsoportokban, erdőkben költ. Gyakran ül ki út menti oszlopokra. Zömök testfelépítésű, széles szárnnyal. Repülés közben az alsó szárny közepén húzódó világos szalag minden életkorában jellemző rá, erről felismerhető. Gyakran nagy magasságban kering, szitálva, vagy mozdulatlanul ülve les a zsákmányra.

Fekete István Kiő-nek nevezi.

5. Kerecsensólyom (Falco cherrug)

Fotó: featherbase.info

Fekete István Suó úr-nak nevezi a sólymokat. A kerecsensólyomban a mondák Turul madarát láthatjuk feltehetően. Az ázsiai nyílt sztyeppéket kedveli, hazánkban van elterjedési területének nyugati határa. Egyike a nagyobb testű sólymoknak, fél méter magas is lehet, 110 cm körüli szárny fesztávval. Az 50 forintos érmén őt láthatjuk. A sólymok repülés közben arról ismerhetőek fel, hogy szárnyuk meglehetősen hegyes, röptük élénk és gyors. A kerecsensólyommal rokon másik nagytestű sólymunk a vándorsólyom, amellyel inkább erdőkben, hegyvidékes területeken találkozhatunk. Mindkét faj fokozottan védett.

„…legfeljebb a kakas kiáltott, Kurri úr, ha Suó, a sólyom, vagy Kili, a héja vadászott a környéken. Ámbár Suó úr csak ősszel meg tavasszal volt látható, és nem is árthatott a baromfinépnek, mert a sólyom csak a repülő madarat tudja levágni, a földön összetörné magát. A levegőben azonban nem menekül előle semmi, legfeljebb a csörgőkacsák, de azok is csak akkor, ha közel van a víz.
Kili azonban annál veszélyesebb a majorságra, mert ha a sólyom villanó penge, a héja nehéz bárd, a földre vágja áldozatát.” (Fekete István: Emberek között, 1944)

6. Fogoly (Perdix perdix)

Nyílt területeken él, a bokrokkal határolt mezőgazdasági tereket szereti. Talajlakó madár, ott is fészkel. A fürjjel és a harissal rokon, a fürjnél nagyobb. A nagy csapatok együtt mozognak, alacsonyan repülnek a föld felett, ha felzavarják őket. Zömök, kerekded testű madár.

7. Kuvik (Athene noctua)

Forrás: Pixabay

Részben nappal aktív, sokszor napközben is nyílt helyre ül ki, ezért viszonylag gyakran látható. Lába hosszú, farka rövid, feje viszonylag lapos. Tarkóján arcszerű mintázat látható, úgynevezett “kettős arc”.

Csuvik, a réti Hú – így nevezi Fekete István

„… aztán megszólalt egy kis bagoly.
– Kuu-vik! Kuu-vik – mondta csodálkozva […]
A bagoly a sötétség madara, annak a balga hitnek a vámszedője, hogy sötétben nem lehet látni, tehát szabad a vásár. […]
– Kis bagoly, mondja is a nevét, hallja? Azt mondja, hogy: Kuvik
– Kicsi?
– Mint egy kurta rigó, merthogy alig van farka. Kiabál a szamár, ahelyett hogy vadászna, de minden este megkiabálja a tüzet.” (Fekete István: Tüskevár)

8. Tövisszúró gébics (Lanius collurio)

Forrás: Pixabay

Nyílt területek fészkelő madara, galagonyával, vadrózsával tarkított réteken figyelhető meg. Néha tövisekre felszúrt rovarokból éléstárat épít. A hím széles, fekete szemsávja miatt szinte összetéveszthetetlen más madárral. A tojó szemsávja kevésbé kifejezett. Ha nyugtalan, „csek” hang sorozatát hallatja.

„Kele még ellustálkodott volna a patakparton, de mögötte halálos rémületben sikoltott fel Csett, a gébics:
– Jaj, jajajaj! Szi.. Szi van itt! A rém, a gyilkos, jaj. Jajajaj, Szi… Szii…
– Kele kényelmesen odasétált a bokorhoz.
– Ne óbégass! Hol van?
De Csett már szólni sem tudott, csak nézett egy ágra, szemében a hideg halál. Az ágon lassan csúszott a fészek felé egy vastag kígyó. Szeme, mint a megfagyott gonoszság, és lassú csúszása a végzet. De a gólyát későn vette észre, bár villámgyorsan perdült meg. Kele odavágott. A fejére. Aztán kihúzta a bokorból a vonagló kígyót, rálépett, és vágta, vágta…Később újra felállt a part kis dombjára, de bögye ekkor már feszesen nagy volt, mert benne tartózkodott Szi, akinek kihűlt a szíve már régen, mert megöli a szárnyalást és a dalt: megeszi a madárfiókákat.” (Fekete István: Kele)

Szeretettel köszöntünk!

Üdvözlünk a Kis-Hárs-hegy oldalában kialakított tanösvényen! Innen nem messze van a Tárogató út 77., ahol Fekete István egykori lakhelye található. Az író valamikori nappalija ma a Jézus Szíve kápolna, ahol rendszeresen mutatnak be szentmisét.

Jézus Szíve kápolna

A tanösvényünk hossza közel 800 méter, kis emelkedővel. A Széher úttól a Hárs-hegyi-nyeregig vezet az utunk, a zöld kereszt, majd balra fordulva a zöld körút turistajelzést kell követnünk. A Hárs-hegyi-nyeregtől a sárga háromszög jelzésen a Kis-Hárs-hegyen található Makovecz-kilátóhoz, a sárga jelzésen a Nagy-Hárs-hegyen lévő Kaán Károly-kilátóhoz juthatunk. Jó utat!

Figyeld meg az út során!

Talaj és alapkőzet

Különlegesség, hogy innen nem messze írták le a Ramann-féle barna erdőtalaj-típust, ami a hegyet felépítő homokkő alapkőzeten alakult ki a növényzet hatására, több száz év alatt. A hárshegyi homokkő a korai oligocén időszakban képződött, sekélytengeri üledékes kőzet.
A völgyekben néhol találkozhatunk vastagabb talajréteggel, ahol a fák magasabbra is nőnek. A hegyoldalban és a hegytetőn viszont kőzethatású talajok alakultak ki, ezt az alacsonyabb fák is jelzik. Láthatjuk is az alapkőzetet. A helyi növényzetre a talaj mellett az éghajlati viszonyok is hatással voltak.

Növények és állatok

Utunk során felfedezhetünk melegkedvelő és szárazságtűrő fafajokat, mint a kocsánytalan tölgy, csertölgy, molyhos tölgy és a virágos kőris. Csoportokban kislevelű hárssal, madárcseresznyével, valamint a párásabb klímát kedvelő gyertyánnal és magas kőrissel is találkozhatunk.

Sok tuskósarj-eredetű fát láthatunk főként a tölgyek között, melyek nem az idős fák magjairól keltek ki. A sarjeredetű fák könnyebben korhadnak be, betegednek meg, ezért fontos hosszú távon a mageredetű erdő kialakítása.

Megfigyelhetjük a változatos fajokból álló cserjeszintet, amit ostormén bangita, egybibés galagonya, fagyal, húsos som, veresgyűrű-som, mogyorós hólyagfa és bibircses kecskerágó alkot. A gyepszintet tavasszal fehér és lila szőnyegként fedi a lombfakadás előtt virágzó odvas keltike. Helyi érdekesség ugyanakkor a védett tarka nőszirom, a nagyezerjófű és a budai berkenye, ami a térség bennszülött faja. Nyáron a védett rovarok közül a nagy hőscincérrel és a nagy szarvasbogárral is találkozhatunk, sőt lábatlan gyík is él a területen, ami szintén védett.

Tarka nőszirom

Szeretnéd meghatározni a fás szárú növényeket? Használd a Fa Book applikációt! Itt megtalálod!

Gazdálkodás

A hárs-hegyi erdőtömb nagy része védett, ugyanakkor az erdő ökológiai értékének megőrzése, növelése, illetve a kirándulók biztonsága érdekében végzünk beavatkozásokat, fakitermelést. Néhány erdőrészlet úgynevezett „átalakító üzemmódban” van, ahol örökerdő kialakítása a cél. Azokban az erdőrészletekben, ahol ezt az állapotot már elértük, csak 7-8 évente van kisebb fakitermelés. A kopárabb, hegyoldali erdőrészletek elsődlegesen természet- és talajvédelmi rendeltetésűek, ahol a legritkább esetben történik fakivágás.

Az örökerdő filozófiája szerint az ember a természet része. Erről szól a következő videó is.

Fekete István (1900–1970) életének helyszínei

Az író Szigligeten 1966-ban Fotrepan/Hunyady József
  • Dombóvár: édesapja szülőhelye. Dombóvárott működik az író munkásságát és magánéletét is bemutató múzeum, számos kézirattal és használati tárggyal. Bodó Imre helytörténész gyűjteménye.
  • Gölle: Fekete István szülőfaluja, édesapja a falusi elemi iskolában igazgató-tanító volt. A család első gyermekeként született, két testvére (Antal és Erzsébet) csecsemőkorában meghalt, majd még 3 lánytestvére született: Katalin, Ilona és Anna. Az író szülőháza 1987 óta emlékházként működik, amit 2012-ben felújítottak.
A gyermek Fekete István
  • Kaposvár: családja 1910-ben a gyermekek taníttatása okán Kaposvárra költözött, ahol az író a polgári iskolát és a felső kereskedelmi iskolát végezte el.
  • Gödöllő: 1918-ban hadiérettségit tett, majd Gödöllőre került tartalékos tiszti iskolába, ahol káplárként szolgált.
  • Mosonmagyaróvár: mezőgazdászként végzett a Mosonmagyaróvári Akadémián 1926-ban. Bejárta és megszerette a Szigetközt és a Hanságot, feljegyzéseket írt. Barangolások című könyvét 1968-ban szeretett iskolájának ajánlotta.
  • Bakóca: ebben a faluban kapott gazdatiszti állást, a birtokot lóval járta. Itt ismerkedett meg Piller Edittel: szerelem szövődött közöttük, érzéseikről hosszú levelekben vallottak egymásnak. A bakócai templomban kötöttek házasságot 1929 decemberében. A települést érinti a Fekete István Emlékösvény. 2017-ben a faluban Fekete István Emlékszobát avattak.
  • Ajka: a Csónakázó-tó szigetén áll az író mellszobra és regényeinek állatszobrai. A fiatal házaspár Ajkára költözött, ahol Fekete István egy nagybirtok főintézőjeként dolgozott 1929 és 1941 között. Az ajkai évek alatt születtek gyermekeik: Edit 1930-ban, majd István 1932-ben. Edit Sacré Coeur-nővér lett, és rendjével 1948-ban elhagyta az országot. Az ausztriai Vorarlberg tartományban tanított, ahol iskolaigazgatónak választották, lelkiismeretesen és sok örömmel foglalkozott az ifjúsággal. Fia, ifj. Fekete István Chicagóban él, ahol sokáig az Amerikai Magyarság című hetilap egyik rovatvezetője volt. Fekete István az ajkai évek alatt vált népszerű, sikeres íróvá. Először a Nimródban jelentek meg vadásztörténetei. Ezt követően több regényt, színművet, forgatókönyvet írt.
Erdélyben Kittenberger Kálmánnal
  • Budapest: a II. kerületi Tárogató utca 77. az író egykori lakhelye. A II. világháborúig a Sas-hegyen laktak, de házukat lebombázták, utána költöztek a Tárogató utcai villába, ahol szobákat béreltek. A Földművelésügyi Minisztériumban dolgozott 1941-től az 1949-es „tisztogatásig”, mezőgazdasági oktatófilmeket írt és rendezett. A Zsellérek című, fiatalkora olykor kegyetlen világát is bemutató könyve 1946-ban tiltólistára került. 1949 után az Új Idők megszűnése miatt új kiadót kellett keresnie, ami munkahelye elvesztése miatt nehéz volt. Két egyházi lap, a Vigília és az Új Ember közölte írásait. Tárogató úti nappaliját 1950-ben egyházi célokra engedte át, mert a közeli Szent Ferenc Lányai-rendházból kilakoltatták az apácákat. Ez a ma is látogatható Jézus Szíve-kápolna, melyet időközben leválasztottak az épület többi részéről. Az ötvenes évek közepén került kapcsolatba az Ifjúsági Kiadóval (a későbbi Móra Kiadóval), ezt követően tekintették ifjúsági írónak. Tárogató úti otthonuknak dolgozószobájában, a „Kuckó”-ban írta nagy sikerű ifjúsági és állatregényeit. Itt is hunyt el 1970. június 23-án.
  • Szigligeti alkotóház: az író gyakran megfordult a jelenleg is működő alkotóházban, tavasszal és ősszel egy-egy hónapot töltött itt feleségével és barátaival. Számos írása született Szigligeten.
Az író és felesége 1966-ban Szigligeten, Fotrepan/Hunyady József
  • Nagymaros: gyakran látogatott el a Dunakanyarba barátjához, Kittenberger Kálmánhoz.
  • Kunszentmárton: a halászmesterképző iskolában tanított 1953 és 1955 között.
  • Kis-Balaton térsége: az író már gyermekkorában is megfordult a Balatonnál, majd később sok időt töltött a térségben horgászattal, vadászattal. Az Országos Természetvédelmi Tanács megbízásából 1952-ben kutatómunkát végzett a Diás-sziget környékén. Szintén a Kis-Balatonnál fejezte be 1956 nyarán a Tüskevárat. Ebben az időben Vörsre járt vasárnaponként szentmisére, de a helyiek nem tudták, ki ő. „Megjött a berki ember”- mondták róla. Matula kunyhója és egy Fekete István-emlékhely is látogatható Fenékpusztán, a Diás-szigeten.
  • Balatonfenyves-Imremajor: gyakran járt a ma már védett Nagyberekbe horgászni, vadászni, kikapcsolódni. A Nagyberek nemzetközi jelentőségű madárélőhely.

Megismered az állatokat? 

Hallgasd meg a hangjukat! Segítségként odaírtuk a neveket, amit Fekete István adott nekik! Vajon milyen életközösséghez tartoznak? 

Megoldások

  1. Kalán

2.

3. Kili

4.

5. Suó úr

6.

7. Csuvik, a réti Hú

8. Csett

AJÁNLJUK

LEGNÉPSZERŰBB BEJEGYZÉSEK

A weboldal sütiket használ, hogy még jobb felhasználói élményt kínálhassunk. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás